Czy to koniec profesjonalnej fotografii?

Pamiętam czasy gdy aparaty analogowe były wypierane przez aparaty cyfrowe. Pamiętam początki obiektywów z Autofocusem, który nie był idealny, ale oferował udogodnienie i przede wszystkim poprawiał szybkość pracy z fotografią.

Fotografia zmieniła się przez te wiele lat. Na początku lat 2000, prowadzenie studia fotograficznego i usług był bardzo łatwy. Zlecenia wpadały same, ba nawet musieliśmy odrzucać zlecenia z braku czasu. Dziś zdobycie klienta nie jest łatwe. Dziś każdy jest fotografem zawodowym (profesjonalnym?). Dziś wejście do biznesu fotograficznego nie gwarantuje żadnych zarobków.

Czy warto zostać fotografem profesjonalnym?

Profesjonalnym czyli zawodowym, żyjącym z zarobków z sesji fotograficznych. Myślę, że najprościej zacząć w branży ślubnej lub fotografii korporacyjnej. Ale wejście do tych nisz, nadal nie jest proste, fotografów jest naprawdę wiele, a nim zbudujesz swoje porfolio musisz liczyć na dokładanie do biznesu.

Dobry sprzęt fotograficzny kosztuje spore pieniądze. Dobre obiektywy, body, lampy błyskowe, akcesoria. System typu FujiFilm GFX to spokojnie 100-150 tyś. złotych. Mamy tu dość wysoką barierę wejścia. Oczywiście najtańszy zestaw fotograficzny używany możemy skompletować za ok. 10 tyś. złotych, jednak nie będzie on tak dobry jak profesjonalne aparty.

Do tego musimy zadbać o dobry marketing by pozyskać pierwszych klientów. Pamiętajmy, że bycie fotografem w większości czasu to praca freelacerska. Czyli od zlecenia do zlecenia – których nie zawsze mamy wystarczająco dużo. Do tego prowadzenie własnej działalności, koszty utrzymania studia i biura oraz koszty oprogramowania, komputera i inne o których nawet nie wiemy.

Smartfony robią profesjonalne zdjęcia

Dzisiejsze smartfony robią świetne profesjonalne zdjęcia, szczególnie zdjęcia porterowe z użyciem algorytmów A.I. Efekt końcowy jest naprawdę świetny! A pamiętajmy, że nawet najdroższy topowy smartfon jest tańszy od dobrego zestawu fotograficznego.

Stworzenie świetnego portretu staje się banalnie proste, a przy tym nie musimy znać programów do obróbki zdjęć, czy ogólnie znać się na samej fotografii. To nasz iPhone czy inny smartfon, zrobi całą ciężką pracę za nas.

Nie wierzysz? Wystarczy zobaczyć zdjęcia z konkursu na najlepsze fotografie zrobione iPhonami.

Profesjonalny fotograf portretowy przyda się tylko w świecie corpo, a i tu małe oraz średniej wielkości firmy poszukują tańszych alternatyw.

Sam rynek smartfonów już dawno przegonił rynek sprzętu fotograficznego. Spadają nie tylko zyski firm produkujących sprzęt, ale również coraz mniej osób decyduje się na zakup dedykowanego sprzętu foto. Już sam ten fakt pokazuje jak zmieniła się branża fotograficzna.

A.I. generuje zdjęcia w moment

Jeszcze do niedawna sztuczna inteligencja nie była wstanie stworzyć świetnych zdjęć. Dziś to już nie problem, by stworzyć profesjonalne zdjęcia produktowe, portretowe czy ślubne. Wpisując nasze oczekiwania, otrzymujemy świetnej jakości wygenerowany obraz, który dla przeciętnego użytkownika, jest trudny do odróżnienia od cyfrowej fotografii.

Grafika A.I. staje się wygodnym narzędziem do tworzenia grafik pod kampanie reklamowe, produktowe czy inne zastosowania profesjonalne. Sesja która kiedyś kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz sporo czasu, dziś możemy wygenerować podobny efekt końcowy za kilkadziesiąt dolarów. Zdjęcia wygenerowane przez A.I. stały się tanie, a w przyszłości staną się jeszcze tańsze.

Fotograf staje się zbędnym dodatkiem – reliktem przeszłości, który musi się zmierzyć z rzeczywistością.

Oczywiście wielu najlepiej płatnych fotografów, prawdopodobnie utrzyma swoje zlecenia bazując na swoim unikalnym stylu. Jednak fotografowie początkujący, czy ci ze średniej półki będą mieli znacznie mniejsze możliwości na zarobek.

Co dalej z fotografią profesjonalną?

Myślę, że najbliższe 2-3 lata przyniosą wielkie zmiany i zawirowania na rynku foto. Sztuczna inteligencja staje się coraz lepsza w tworzeniu grafik, tak samo smarfony robią coraz lepsze zdjęcia. Znaleźliśmy się w miejscu, gdzie fotografia cyfrowa jako medium traci na znaczeniu, a komputerowo generowane obrazy zmieniają wszystko.

To tylko kwestia czasu, gdy A.I. zagości na dobre do smarfonów, jednocześnie dając nam narzędzia potrafiące tworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne obrazy. Teraz każdy stanie się fotografem profesjonalnym, który będzie mógł tworzyć i sprzedawać prace wprost ze swojego telefonu.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *