Fujifilm GFX 100S II – kiedy druga generacja?

Fujifilm GFX 100S jest na rynku od stycznia 2021 roku. Kiedy możemy się spodziewać nowego modelu? Myślę, że nie prędzej niż za kilkanaście lat, może w 2024-2025 roku? Co chcieli byśmy zobaczyć w nowej wersji GFX 100S II?

Przeglądając materiały dotyczące fotografii cyfrowej, nie można nie zauważyć mniejszej popularności systemu GFX. Nie wynika ona z niskiej jakości systemu, dotyczy ona jednak braku nowości – zarówno w nowych body jak i obiektywach.

Rozwój całego systemu GFX jest wolny, oczywiście można było się tego spodziewać po zupełnie nowym segmencie fotografii cyfrowej. Mówimy tu o nie pełnym średnim formacie, w bardzo dobrej cenie.

Co nowego w Fujifilm GFX 100S II

Oczywiście, mówimy tutaj o marzeniach i plotkach, które pojawiają się dookoła przyszłej generacji serii 100S. Co chcieli byśmy zobaczyć w nowym aparacie?

  • Jeszcze lepsza matryca – nie chodzi o liczbę pikseli, chodzi o jeszcze lepszą jakość samej matrycy. Sporo się mówi o problemach z martwymi pikselami, które pojawiają się w serii GFX 100S. Raczej nie spodziewamy się matrycy 150mpx, to będzie raczej inny model systemu.
  • Lepszy i szybszy AF – aparaty fullframe przyzwyczaiły nas do niezawodnego i szybkie auto-focusa. Tu niestety system GFX nie specjalnie ma się czym pochwalić. Oczywiście, jest to aktualnie najszybszy i najlepszy AF w segmencie średniego formatu, ale spodziewamy się jeszcze lepszego rozwiązania.
  • Jeszcze lepszy EVF – to jeden z dużych rozczarowań w stosunku do GFX 100 czy GFX 50S. Czy odłączany EVF trafi do nowej generacji? Raczej nie, ale na pewno liczymy na lepszą rozdzielczość.
  • Lepsza jakość wykonania – patrząc na materiały użyte w GFX 100 a GFX 100S, niestety „S” jest bardziej „plastikowa” i wydaje się być mniej „solidną” konstrukcją w stosunku do pierwszej 100’tki.
  • Więcej FPS – szybkostrzelność, to oczywiście kolejna rzecz do poprawy. Aktualnie GFX jest idealny do portretu czy pejzażu. System może być idealny również do fotografii przyrody.