Jak zostać fotomodelką? Podpowiadamy bez ściemy

Nie ma nic łatwiejszego, trzeba rozpocząć swoją przygodę z fotomodeligiem i oswoić się z aparatem. Dziś bez ściemy podpowiadamy jak poruszać się w świecie fotomodelingu dla wszystkich kobiet zainteresowanych pozowaniem zawodowo do zdjęć.

Fotomodelka, to zawód dla każdej kobiety

Po pierwsze, warto sobie uświadomić, że aby zostać fotomodelką nie musimy spełniać tak na prawdę żadnych konkretnych wymogów co do naszego wzrostu, ciała i sylwetki. W odróżnieniu od pracy w zawodzie modlki, branża fotomodelek poszukuje osoby o różnych walorach fizycznych.

Wiek nie jest przeszkodą, często do zdjęć modowych poszukiwane są i osoby w wieku starszym (np. reklamy kierowane do seniorów). Gdy firma zleca sesję foto produktu przeznaczonego do grupy docelowej 60+, nie zdecyduje się zatrudnić osoby w wieku 18 lat (chyba, że jako osobę drugoplanową).

Myślisz, że nie masz odpowiedniej sylwetki? A może nawet masz nadwagę? Nic nie stoi na przeszkodzie by zostać fotomodelką XXL. Każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiednią niszę.

Wiek, sylwetka i cel

Chyba najpopularniejszą grupą poszukiwaną, są kobiety w wieku 18-30lat o wzroście minimum 165cm i smukłej sylwetce. Z jednej strony, jest to najczęściej poszukiwana grupa kobiet, ale również najpopularniejsza, czyli o dużej konkurencyjności. Czasem znajdziesz dużo więcej pracy w swojej „niszy”, w której się specjalizujesz. Zachęcamy właśnie do pomyślenia nad tym, w jakiej niszy chcesz pracować.

Często poszukiwane są również panie, posiadające szczególne walory poszczególnych części ciała (part models). Do zdjęć na przykład dłoni czy stóp. Pamiętaj, nie musisz być fotomodelką całej sylwetki, a możesz się skupić na modelingu części ciała.

Jeśli masz piękne, symetryczne i zadbane dłonie, to może właśnie marki poszukują takich dłoni do swoich zdjęć? Fotografia produktowa jest szeroka i prawdopodobnie, każdy znajdzie swoją niszę jako fotomodelka / fotomodel.

Praca czy hobby po godzinach?

Jeśli chcesz zostać fotomodelką, zastanów się czy chcesz aby była to dla ciebie pełnoetatowa praca czy może hobby i chęć posiadania fajnych zdjęć. Jeśli chcesz tylko posiadać fajne zdjęcia, to na pewno znajdziesz wiele zleceń fotografów poszukujących osób do konkretnych projektów próbnych. W takim przypadku, możesz poświęcić odrobinę czasu miesięcznie, na współpracę z wybranymi osobami.

Jeśli jednak chcesz zarabiać, to warto pomyśleć o zdobyciu odpowiedniego doświadczenia oraz nauczyć się podstaw pozowania. Dobrym pomysłem, będzie również zaplanowanie w jakich sesjach chcesz brać udział i jakie masz warunki współpracy.

Tu oczywiście przechodzimy do zdobycia zdjęć (np. Sesja TFP – bezpłatna sesja zdjęciowa do portfolio). Jeśli wiesz, że chcesz współpracować np. wyłącznie z firmami modowymi, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie współpracy z jakimś sklepem lub marką modową.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją fotomodelek, sprawdź dokładnie jak wygląda umowa. Często w branży pojawiają się umowy na wyłączność, jednak jeśli nie prowadzą one do zleceń to, ograniczają twoje możliwości zarobku.

Castingi są fajne

Dobre dwadzieścia lat temu prowadziłem castingi do szkoły fotomodelek. To były fajne czasy w pracy zawodowej jako fotograf, to również był bardzo fajny pomysł na zdobycie nowych fotomodelek do projektów.

Castingi są nadal bardzo fajnym sposobem na poszukiwanie zleceń. Również dobrym pomysłem jest współpraca z fotografami, którzy mogą przyjść do ciebie z konkretnymi zleceniami.

Oczywiście nie możemy zapominać o social mediach, na facebooku znajdziesz wiele grup dookoła fotomodelingu. Często na takich grupach pojawiają się ciekawe propozycje dla fotomodelek.

Ile zarabia fotomodelka?

Zarobki i pieniądze to zawsze drażliwy temat w naszym kraju. Nie wiem czemu, ale jakoś nie wypada (podobno), mówić o pieniądzach. Ale jeśli decydujesz się na karierę, to warto poznać stawki fotomodelek.

A są one różne, wszystko zależy od zakresu sesji, czy jest to fotografia komercyjna czy nie oraz jakie doświadczenie i markę ma fotograf ale również fotomodelka. Można przyjąć, że osoby początkujące na sesjach zarobią pomiędzy 30 a 50zł za godzinę (czasem więcej, czasem mniej).

Osoby bardzo znane i rozpoznawalne, mogą zgarnąć nawet kilka tysięcy złotych za cały dzień zdjęciowy.

Jak zacząć pracować w zawodzie – mini poradnik

Nie mogło u nas zabraknąć małego poradnika – Krok po kroku, jak przygotować się do pracy w zawodzie fotomodelki.

  1. Zastanów się co ciebie wyróżnia i jakiego typu sesje chcesz robić? Stwórz zakres sesji, w których chcesz brać udział. Np. nagość zakryta, czy akt nie koniecznie jest dla każdego. Musisz wiedzieć, w czym chcesz się specjalizować, w czym czujesz się jak ryba w wodzie i masz do tego predyspozycje.
  2. Poszukaj ciekawych zdjęć z zakresu, który ciebie interesuje. Zobacz jakie są najpopularniejsze pozy, co wygląda dobrze a co źle. Ćwicz przed lustrem pozowanie w najpopularniejszych pozach. To pomaga oswoić się z samym procesem pozowania. Lustro idealnie pomaga zobaczyć, jak wyglądamy i czy jest to atrakcyjne wizualnie.
  3. Umów się na sesje fotograficzne – znajdź fotografa w okolicy i umów się na sesje. Często możesz znaleźć ogłoszenia, młodych fotografów szukających osób do zdjęć na zasadach „pozowanie za zdjęcia”.
  4. Buduj doświadczenie – nie ma nic ważniejszego aniżeli doświadczenie, które zdobędziesz na sesjach.
  5. Poszukaj agencji fotomodelek – możesz poszukać agencji fotomodelek. Pamiętaj by sprawdzić co to za firma, często firmy poszukują hostess a nie fotomodelek (mimo, że ogłaszają się jako agencje modelingu).
  6. Zdobywaj zlecenia i zarabiaj – im większe doświadczenie, tym łatwiej dostać kolejne zaproszenie do współpracy. Im więcej fotografów poznasz, tym większa szansa, że mogą mieć w przyszłości ciekawe sesje płatne.
  7. cdn. – przepraszam, jesteśmy właśnie na sesji, artykuł dokończymy 😉

Jak przygotować się do foto-sesji?

Czy wiesz jak się przygotować do sesji? Jeśli nie wiesz, to stworzyliśmy poradnik specjalnie dla ciebie. Nie daj się zaskoczyć, przeczytaj „Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?„.