Manualne stałki do potretu – retro look zawsze w modzie

Bardzo lubimy manualne obiektywy portretowe w przedziale od 85mm do 90mm. Są one nie tylko ponadczasowe i uniwersalne, ale również potrafią być sprawne przez nadchodzące dziesięciolecia. Oto zestawienie najciekawszych obiektywów portretowych, w dobrej cenie.

Zawsze poszukujemy nowych obiektywów, które w jakiś sposób pozwolą nam uzyskać jeszcze lepszą jakość naszych prac. Często kierujemy się w stronę obiektywów manualnych. I jak zawsze kochamy obiektywy od 85 do 90mm.

Oczywiście im jaśniej tym lepiej, by uzyskać piękne rozmycie drugiego planu oraz separację modelki od tła.

Manualne stałki do portretu

Ciężko się jest zdecydować na jeden obiektyw. Tak wiele możliwości do sprawdzenia, tak wiele ciekawych efektów do uzyskania. Portret artystyczny często nie jest idealnie ostry ale zawsze ciekawy. Obiektywy manualne, klasyczne często swoją optyczną „ułomnością” pozwalają zaoferować nietuzinkowe efekty końcowe.

Oczywiście, chcieli byśmy posiadać wszystkie obiektywy na planecie, ale miejsce i budżet często ogranicza zakupy sprzętu. W szczególności obiektywów manualnych, które wykorzystuje się w kilku sesjach w roku.

Mitakon Speedmaster 85 mm f/1.2

To jeden z naszych faworytów. Trafił w nasze ręce z myślą o współpracy z GFX’em, chodź jest to w naszym przypadku obiektyw z bagnetem Nikon. Najjaśniejszy obiektyw w naszym zestawieniu. Podobnie jak model od TTArtisan przyjmuje on filtry w 77mm.

To dość drogi obiektyw (dla obiektywów wyprodukowanych w Chinach), ale również zbiera on bardzo dobre opinie.

Oczywiście, same zdania są podzielone czy Mitakon czy TT będzie lepszym wyborem pod potrety. Oczywiście Carl Zeiss ze światłem 1.4 jest również dużym konkurentem dla Speedmastera.

TTArtisan 90mm f/1.25

To kolejny ciekawy obiektyw, który chcieli byśmy zobaczyć w naszym zestawieniu. Wkrótce ma pojawić TTArtisan 90mm pod średni format Fujifilm GFX i Hasselblad. Czyli fani średniego formatu, będą mogli zapomnieć o stosowaniu przejściówek i zakupić dedykowany obiektyw.

Światło 1.25 to niemal identyczna wartość jak w Mitakonie. Obiektyw jednak, posiada odrobinę inną charakterystykę kolorystyczną. To również kawał ciężkiego obiektywu, który waży ponad 1000g. Ciężko ale znośnie pod pracę ze statywem.

Carl Zeiss ZE Planar T* 85mm f/1.4

Bardzo ostry, dość drogi i ponadczasowy Planar 85mm. Tu chyba nie można specjalnie pomylić się, wybierając ten model. W porównaniu do chińskich optyk, ten model naprawdę posiada najwyższą jakość optyczną oraz dużą powtarzalność w obiektywach.