Jak drukować fotografie? Wszystko co musisz wiedzieć

Jak drukować fotografię i robić to idealnie – czyli mało kto mówi o sprzęcie fotograficznym, technilogii druku i prezentacji prac w formie papierowej. Odrobina informacji o wielkoformatowych, reklamowym czy artystycznym druku fotografii.

Niewiele osób ma wiedzę, jak wygląda proces przygotowania plików pod konkretne wydruki. Postaramy się tu podpowiedzieć jak to wygląda w praktyce i o czym musisz wiedzieć, nim zaczniesz myśleć o profesjonalnym druku fotografii. To tylko wstęp do wiedzy, którą warto poznać by świadomie kreować druk.

Wielkoformatowy druk fotografii – galeria, wystawy, pokaż swoje fotografie

Druk wielkoformatowy fotografii jest z nami już wiele lat i pozostanie z nami jeszcze na kolejne lata. Bo druk wielkoformatowy to nie tylko wystawy, to przede wszystkim sprzedaż zdjęć (cyfrowych i analogowych) w formach fizycznie namacalnych. Bo piękna fotografia jako sztuka, zawsze znajdzie własnych odbiorców. By fotograf mógł zaproponować swoje prace dalej, musi je wpierw stworzyć w formie fizycznych wydruków cyfrowych lub odbitek analogowych.

Tak wiele osób ma okazję pokazać się na wystawie lub przedstawić swoje zdjęcia w różnego typu formach drukowanych (czy to reklamowych lub informacyjnych). A może twoje zdjęcie trafi na plakat, a może na billboard? Warto posiadać podstawową wiedzę o druku!

Czy druk fotografii jest wciąż istotny?

Oczywiście! Poniżej zobaczysz, w jaki sposób fotografia w formie wydruków oddziałuje na społeczeństwo każdego dnia. Nie wierzysz? Zobacz, gdzie trafiają zdjęcia w formie drukowanej, a szybko się okaże, że masz z nimi styczność każdego dnia.

  • Fotografia w reklamie outdoor – czyli billboardy, wszelkie reklamy wizualne naklejane na budynki czy nawet pojazdy. Przejdź się po swoim mieście, zobacz ile różnych miejsc prezentuję fotografię reklamową czy informacyjną. Sporo tego, a każde zdjęcie zostało kiedyś zrobione, potem obrobione graficznie i zaprezentowane w odpowiedniej formie zgodnie z zamysłem reklamodawcy.
  • POS a fotografia – czym jest POS? Najprościej powiedzieć, to każe miejsce gdzie dochodzi do sprzedaży. Mówimy tu oczywiście o sklepach, czy to małych osiedlowych po wielkie sieci i centra handlowe. Sprawdź ile plakatów i ulotek ze zdjęciami zobaczysz w sklepach i na wystawach. Sporo tego co? Tu wita się fotografia reklamowa, modowa, produktowa.
  • Fotografia w prasie drukowanej i albumy fotograficzne – teraz już coraz rzadziej, ale wciąż istnieje sporo drukowanych magazynów prezentujących fotografię. Nie możemy oczywiście zapominać o albumach fotograficznych, prezentujących naszą fotografię. Tu nasza fotografia przenoszona jest na papier w formie offsetu lub druku cyfrowego.
  • Wystawa fotograficzna, czyli fotografia na papierze – oczywiście, wielu fotografów marzy by ich prace trafiły na wystawę i do galerii .Tu króluje druk pigmentowy na papierach fotograficznych. Musisz poznać technikę przygotowania plików pod tego typu wydruki.
  • Sprzedaż wydruków fotograficznych – tu oczywiście formaty są różne, od fotografii A4 po wielkoformatowe wydruki w panoramie. To obok sprzedaży własnego albumu fotograficznego jeden z najpopularniejszych sposobów sprzedaży fotografii dla odbiorcy detalicznego.

Szczególnie sprzedając nasze prace w formie zarobkowej fotografii artystycznej, musimy dobrze przemyśleć dobór naszych papierów oraz sposób ich prezentacji. Jest w samym procesie wiele nieścisłości, nie tylko w formie samego druku ale również w pracy z poszczególnymi papierami. I niestety, nie jesteśmy w prosty sposób przewidzieć efektu końcowego 1:1 tak by zawsze korzystać z jednych uniwersalnych plików do druku.

Pewno niejeden specjalista od druku, zgodzi się z tezą, że nauka fotografii i nauka druku, to dwie równie szerokie i interesujące tematycznie dziedziny.

Druk zdjęć a prezentacja fotografii on-line – różnice, o których musisz wiedzieć?

Od wielu lat zajmujemy się wydrukami wielkoformatowymi w formie druku pigmentowego (na ploterach fotograficznych EPSON & CANON). Zauważyliśmy, że niestety bardzo niewielu fotografów chcących drukować swoje prace w wielkim formacie, posiada wiedzę, która pozwala na przygotowanie plików do druku.

Bo by dobrze zrozumieć druk fotografii nie tylko musimy poznać tajniki fotografii i obróbki zdjęć, ale przede wszystkim poznać charakterystykę druku. Druk fotografii to zupełnie coś innego od publikacji zdjęć w formie cyfrowej (np. na swojej stronie internetowej czy przeróżnych platformach Social Media).

Inaczej pracujemy nad plikiem końcowym pod pokazanie w mediach społecznościowych, inaczej pokazując na stronie internetowej, a jeszcze inaczej przygotowując pliki pod wydruki. Jeśli, źle przygotujemy nasze pliki, wydruk będzie się znacznie różnił od tego co widzimy na ekranie monitora.

Monitor to nie papier czy canvas, działa to w obie strony. Jeśli mamy gotowe wydruki, i chcemy je zaprezentować w internecie, warto tak obrobić fotografię by kolorystyka była spójna. Niestety wielu fotografów tego nie rozumie i potem się dziwi, że otrzymał wydruk zupełnie innej jakości niż to czego się oczekiwał.

Jeśli chcesz świadomie tworzyć wydruki, musisz wiedzieć w jaki sposób i w jakich formatach przygotować pliki do druku. Źle przygotowany plik wyjściowy to źle zrobiony wydruk. Tego niestety nie obejdziemy, i nie ma tu złotego środka jak pliki przygotować, by zawsze otrzymać idealny wydruk. Ba, nawet profesjonaliści wykonują kilkanaście czy kilkadziesiąt wydruków próbnych by uzyskać idealny oczekiwany efekt końcowy.

Co musisz wiedzieć chcąc drukować zdjęcia w dużym formacie?

Co musisz wiedzieć chcąc drukować w dużym formacie? Tu oczywiście, rzadko który sprzedawca sprzętu fotograficznego powie, co jest istotne i ważne.

  • Wielkość matrycy ma znaczenie – jeśli usłyszysz, że chcąc drukować duże zdjęcia idące na sprzedaż, aparat nie ma znaczenia (cyfrowy), to jest to mit. Wielkość i jakość matrycy ma tu olbrzymie znaczenie i im więcej pikseli tym lepiej. Do druku wielkoformatowego w dużych formatach (1x1m i większe), warto posiadać aparat z matrycą 50 megapikseli lub większą.
  • Dobry monitor graficzny to jest must-have – jeśli wiesz w jakim druku będziesz pracować, warto posiadać odpowiedni monitor, który pozwoli pracować nad przygotowaniem plików pod druk. Dobry monitor fotograficzny, również pozwoli na właściwe przygotowanie fotografii pod prezentację cyfrową (w internecie). Nie chcemy, by nasze zdjęcia widziane w internecie różniły się specjalnie wizualnie od tych sprzedawanych w formie drukowanej. Oczywiście nasz monitor powinien być skalibrowany!
  • Znajomość technologii druku jest potrzebna – musisz poznać jak powstaje druk offsetowy, solwent, latex, druk pigmentowy – (oraz inny druk cyfrowy) – oraz wiedzieć, która forma do czego jest wykorzystywana. Oczywiście, nie musisz się specjalizować w każdym druku, warto jednak wiedzieć, jak będziesz drukować swoje prace! Jeśli nie wiesz jak wygląda cały proces od obróbki po produkt gotowy, a do tego nie wiesz jak przygotować właściwie pliki, to nie stworzysz dobrych wydruków.
  • Rodzaj podłoża ma znaczenie – dobra drukarnia fotografii pracuje na wielu papierach fotograficznych. Najlepsze, korzystają z papierów bezkwasowych o jakości premium. Przykładowym przedstawicielem topowych papierów może być marka Canson czy Hahnemühle. W swojej ofercie posiadają one prawdziwe papiery przeznaczone do kolekcjonerskich wydruków.
  • Sposób prezentacji, oświetlenia i oprawy ma znaczenie – czyli gdzie nasze wydruki pokazujemy i w jakim oświetleniu zastałym, będziemy oglądali nasze zdjęcia. Różna barwa i jakość światła, sprawia, że fotografia wygląda różnie. Tak samo ma się jakość oprawy, w tym szyba czy plexi użyta w ramie.

To tylko wstęp, do tego co musimy wiedzieć chcąc zabrać się za druk fotografii w wielkim formacie. Oczywiście, wiedza jest bardzo obszerna, a chcąc przenosić fotografię cyfrową na papier (lub płótno), niestety mamy dużo wiedzy do opanowania.

Zawodowi i profesjonalni fotografowie posiadają wiedzę jak przygotować pliki lub pracują z grafikami, którzy odpowiednio przygotują ich prace.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *