Obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych – czy warto eksperymentować ze starą optyką? Jak wygląda praca z obiektywami manualnymi i czemu tak wiele osób decyduje się na zakup starych obiektywów?
Obiektywy manualne sprzed lat, to bardzo ciekawa optyka do wykorzystania z aparatami cyfrowymi. Oczywiście, nie jest ona wyposażona a AF, oraz szkła nie są przystosowane do wykorzystania z matrycami. Ale mimo tego, coraz więcej osób rozgląda się za ciekawymi „stałkami” pod eksperymenty fotograficzne.
Czy warto kupić obiektywy retro?
Obiektywy retro można kupić we wręcz śmiesznych cenach. Naprawdę piękne obiektywy pod m42 są w cenach od 250 do 1500zł. Mówimy tutaj o obiektywach nie ciemniejszych niż f2 a często i jaśniejszych.
Ale czy warto je kupić? Jeśli pracujesz na obiektywach manualnych i możesz nabyć obiektyw w dobrym stanie to oczywiście, że warto taki obiektyw kupić. Warto zaznaczyć, że obiektywy manualnie nie nadadzą się do fotografii sportu czy dzikich zwierząt. Manualne ustawianie ostrości zajmuje odrobinę czasu, w portrecie nie będzie to nam przeszkadzać ale przy zdjęciach ptaków już tak.

O czym musimy pamiętać korzystając ze starych obiektywów?
Oczywiście o czystości tych szkieł. Nie rzadko przeleżały one w szafie po 20-40 lat. Smary wykorzystane w starej optyce, mogły już wyschnąć i przemienić się w dziwne pyłki. Montując stary obiektyw do nowoczesnego aparatu cyfrowego zawsze istnieje ryzyko zabrudzenia matrycy (a nawet jej uszkodzenia).
W idealnych warunkach, jeśli pozwala nam na to budżet, każdy nowo kupiony obiektyw retro powinien wylądować w serwisie. Na pełne czyszczenie (w środku i na zewnątrz), ponowne smarowanie oraz ustawienie.
Serwis obiektywów (również tych manualnych), nie jest tani. Również nie wszędzie znajdziemy specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i mogą się podjąć takiego serwisu. Warto o tym pamiętać szukając „starego obiektywu”.
Dla kogo stare obiektywy manualne?
Obiektywy manualne starej daty są idealne dla osób posiadających doświadczenie w pracy z obiektywami bez autofocus’a. Jednocześnie są to obiektywy, które wymagają od nas znacznie wolniejszej pracy. Pochodzą one z czasu, gdy zdjęcia robiło się na filmach światłoczułych.
Z tego powodu posiadają one inną rozdzielczość, więc i samo zdjęcie wykonane na aparacie cyfrowym, może być mniej ostre od nowych obiektywów pod aparaty cyfrowe.
Jeśli więc umiesz (lub chcesz się nauczyć) fotografii w trybie manualnym, zainteresuj się takimi obiektywami. Jeśli szukasz efektu retro na swoich zdjęciach, niedoskonałości, pięknego Bokeh (rozmycie tła) ale bez ultra mocnej ostrości to te obiektywy są dla Ciebie.
Nadają się idealnie do pracy bez pośpiechu, do portretu, makro, architektury czy fotografii krajobrazu. Jeśli jednak pracujesz w pośpiechu, musisz zawsze mieć ostre zdjęcie to te obiektywy mogą nie być idealne dla Ciebie.
Obiektywy retro – za co je cenimy?
Nieoczekiwane efekty – eksperymenty foto
Jeśli znudzą nas nowoczesne obiektywy, które są bardzo ostre i przewidywalne, warto zacząć eksperymentować z obiektywami klasycznymi. To właśnie ta niewiadoma, te niedokładności i niedociągnięcia obiektywów retro są tak często poszukiwane w fotografii artystycznej.
Nie musimy posiadać najostrzejszego i najjaśniejszego szkła na świecie, by tworzyć piękne zdjęcia. Coraz częściej fotografowie sięgają po szkła klasyczne, które dają nieprzewidywalny (lub właśnie zamierzony) efekt klasycznej fotografii.

Prelekcja o obiektywach retro w bezlusterkowych aparatach
Alberto E. Patiño Douce – dlaczego warto używać obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych? Świetna prelekcja o zabytkowych obiektywach. Aby obejrzeć zapraszamy na YT: https://youtu.be/te2mWC7vpXw
Korzystanie z takich obiektywów jest modne oraz coraz więcej osób powraca do starej optyki, która leży gdzieś poupychana po szufladach. Jeśli posiadasz stare obiektywy, to nic nie stoi na przeszkodzie by za pomocą odpowiednio adaptera podpiąć je do nowych aparatów cyfrowych. Efekt końcowy może Ciebie miło zaskoczyć!
Lista ciekawych obiektywów retro
Lista, to może troszkę za szeroko powiedziane. Jest to zestawienie obiektywów, które warto przetestować z naszym aparatem cyfrowym. Również zbieramy tutaj pewnego rodzaju „notatki” dotyczące przyszłych modeli, które pragniemy przetestować.
W planie jest również pokazanie, jak te obiektywy działają w cyfrowej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że lista pomoże w podjęciu ciekawych decyzji zakupowych. A u nas to już chyba obiektywo-holizm, tyle ich kupujemy do „plecaka”.
Zestawienie – najlepsze obiektywy m42
Non stop testuję obiektywy zabytkowe, a najciekawsze modele dodaję do spisu (i oczywiście kolekcji). Praktycznie co miesiąc kupuję nowy obiektyw retro do swojej torby. Czasem używam ich często, a czasem są wykorzystywane do 1-2 sesji w roku. Ale kocham ciężkie, metalowe i solidne szkła minionej epoki.
O wartych uwagi obiektywach m42 pisaliśmy już w poście: Najciekawsze obiektywy m42, które warto sprawdzić. Oczywiście to początek zestawienia i obiektywów w mocowaniu m42 będzie tam wciąż przybywać.
Tutaj zamieszczamy listę ciekawych obiektywów, które planujemy w przyszłości przetestować z naszym systemem. Nie jest to jednoznaczne polecenie, ale zapis notatek dookoła modeli, które może warto posiadać.
Obiektywy od 50mm do 60mm
Kochanych 50’tek nigdy nie za wiele! Oczywiście, jak pokazuje doświadczenie, nie są to przez nas aktualnie najczęściej wykorzystywane stałki, ale lubimy je pod niektóre projekty.
- Minolta PG Rokkor 50mm 1.4
- SMC PENTAX-M 1,7/50MM
- Contax 50/1.4 Planar T* Carl Zeiss
- Minolta MC Rokkor-PG 58mm 1.2
- Ricoch Rikenon 55mm 1.4
Obiektywy od 60mm do 100mm
- Minolta Rokkor 85mm f/1.7