Obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych

Obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych – czemu warto eksperymentować? Jak wygląda praca z obiektywami manualnymi i jak robić zdjęcia, przy użyciu starej optyki vintage.

Czy warto kupić obiektywy retro?

Obiektywy retro można kupić we wręcz śmiesznych cenach. Naprawdę piękne obiektywy pod m42 są w cenach od 250 do 1500zł. Mówimy tutaj o obiektywach f2 a czasem i jaśniejszych.

Ale czy warto je kupić? Jeśli pracujesz na obiektywach manualnych i możesz nabyć obiektyw w dobrym stanie to oczywiście, że warto taki obiektyw kupić. Warto zaznaczyć, że obiektywy manualnie nie nadadzą się do fotografii sportu czy dzikich zwierząt. Manualne ustawianie ostrości zajmuje odrobinę czasu, w portrecie nie będzie to nam przeszkadzać ale przy zdjęciach ptaków już tak.

Obiektywy retro - foto vintage

Nieoczekiwane efekty idealne pod fotograficzne eksperymenty

Jeśli znudzą nas nowoczesne obiektywy, które są bardzo ostre i przewidywalne, warto zacząć eksperymentować z obiektywami klasycznymi. To właśnie ta niewiadoma, te niedokładności i niedociągnięcia obiektywów retro są tak często poszukiwane w fotografii artystycznej.

Nie musimy posiadać najostrzejszego i najjaśniejszego szkła na świecie, by tworzyć piękne zdjęcia. Coraz częściej fotografowie sięgają po szkła klasyczne, które dają nieprzewidywalny (lub właśnie zamierzony) efekt klasycznej fotografii.

Prelekcja o obiektywach retro w bezlusterkowych aparatach

Alberto E. Patiño Douce – dlaczego warto używać obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych? Świetna prelekcja o zabytkowych obiektywach. Aby obejrzeć zapraszamy na YT: https://youtu.be/te2mWC7vpXw

Obiektywy retro w aparatach bezlusterkowych

Ciekawe obiektywy pod m42

Non stop testuję obiektywy zabytkowe, a najciekawsze modele dodaję do spisu (i oczywiście kolekcji). Praktycznie co miesiąc kupuję nowy obiektyw retro do swojej torby. Czasem używam ich często, a czasem są wykorzystywane do 1-2 sesji w roku. Ale kocham ciężkie, metalowe i solidne szkła minionej epoki.

O wartych uwagi i rozważenia zakupu obiektywach m42 pisaliśmy w poście: Najciekawsze obiektywy m42, które warto sprawdzić. Oczywiście to początek zestawienia i obiektywów będzie tam więcej i więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.