TTArtisan 90mm f/1.25 dla Fujifilm GFX oraz Hasselblad

TTArtisan 90mm f/1.25 to stałoogniskowa portretówka, która doczekała się właśnie wersji z mocowaniem pod Fujifilm GFX oraz Hasselblad X1D. Ten manualny obiektyw, dostępny dotychczas dla pełnoklatkowców, został przeprojektowany pod mocowanie GF.

Optycznie model pozostaje bez zmian, natomiast by połączenie z GFX oraz Hasselbladem było możliwe został przeprojektowany bagnet obiektywu. Ze zdjęć, które zostały zaprezentowane obiektyw niestety posiada lekkie winietowanie.

Model jednak, generuje bajeczne, lekko magiczne zdjęcia. Kolory są dość miłe w odbiorze chodź chłodne. Nie jest to demon ostrości, a raczej obiektyw dla osób poszukujących klasycznego wyglądu. Jak to mówią, „dla każdego coś miłego”. Jeśli poszukujesz ostrego obiektywu, ten model raczej nie będzie idealnym wyborem.

Oczywiście, jak na obiektywy wyprodukowane w Chinach w dość atrakcyjnej cenie, jest to ciekawa stałka pod zabawę i poszukiwanie własnego stylu.

Można było się tego spodziewać po optyce przeprojektowanej, a raczej ze zmienionym bagnetem z obiektywu dla pełnej klatki na średni format. Tak na prawdę, otrzymujemy nieco krótszy obiektyw (jest 96mm zmiana z 103mm).

Sugerowana cena producenta to około 435$. Tak, więc nie jest źle i wiele osób, pewno poeksperymentuje z tym szkłem.

TTArtisan 90mm f/1.25

TTArtisan 90mm f/1.25 dla Fujifilm GFX

Na stronie producenta możemy wybrać jeden z wielu mocowań: E/Z/R/L/GFX/X1D. Obiektywy pod aparaty średnioformatowe mają lekko zmieniony kształt korpusu.

Najciekawszym porównaniem, mogło by być podpięcie modelu np. na bagnecie Leica M pod GFX’a i porównanie wyników z pełnym, dedykowanym bagnetem dla systemu Fujifilm.

TTArtisan 90mm f/1.25

TTArtisan 90mm f/1.25 GFX

Jeśli szukasz wyśmienitej manualki pod GFX w bardzo dobrej cenie, to ta 90’tka jest dobrym wyborem.

Odnowiona portretówka to ciekawa alternatywa, dla osób poszukujących obiektywu przypominającego swoim działaniem optykę z dawnych lat.

Cena w Polsce oraz data dostępności jeszcze nie jest nam znana.

Obiektyw TTArtisan 90mm f/1.25 trafił na naszą listę, najciekawszych stałek do portretu. Wprowadzenie dedykowanego bagnetu dla średniego formatu to niebywałe ułatwienie. Koniec z korzystaniem, z przejściówki (np. Leica M na GFX).

Pytanie, czy wraz ze zmianą bagnetu, polepszy się jakość generowanego obrazu na matrycy średnioformatowej. Jeśli nie, to zakup obiektywu z innym mocowaniem (np. Leica M), może ułatwić w przyszłości jego odsprzedaż.

Zobacz więcej informacji o TTArtisan 90mm f/1.25 dla GFX. Czekamy na testy i porównanie ze standardową 90’tką od TT.