TTArtisan prezentuje obiektyw XF z autofokusem 27mm f/2.8 dla Fuji X

TTArtisan zapowiedział nowy obiektyw XF 27mm f/2.8, który jest pierwszym obiektywem z autofokusem dla Fujifilm X-mount.

Według wstępnych doniesień, nowy obiektyw o całkowicie metalowym korpusie (który jest odpowiednikiem 41 mm w systemie pełno-klatkowym) został wykonany z sześciu elementów w pięciu grupach, które obejmują dwa elementy o wysokim współczynniku refrakcji. Dostępna przysłona mieści się w zakresie od f/2.8 do f/16 i wykorzystuje siedmiolistkową konstrukcję. Obiektyw ma również minimalną odległość ogniskowania wynoszącą 35cm i wykorzystuje przedni gwint filtra 39 mm.

Co ciekawe, nowy obiektyw ma wbudowane złącze USB pozwalające na łatwą aktualizację firmware’u bez konieczności podłączania dodatkowego doku. Podobne porty USB znajdziemy w obiektywach innych producentów zewnętrznych, takich jak Yongnuo czy Tokina.

Obiektyw ma wymiary 61 mm średnicy i 29 mm długości, a waży zaledwie 93 gramy, co sprawia, że jest niezwykle łatwy do noszenia jako obiektyw spacerowy. Nowy obiektyw z autofokusem oferuje podobno dość wyraźny bokeh z zauważalnym efektem kociego oka na krawędziach kadru, co czyni go wyjątkowym dla fotografii ulicznej i krajobrazowej.